БГ "Siberian Husky"
 
БГ "Siberian Husky"

Начало
Стандарт на породата
Грууминг
Темперамент
Цветовете при хъскито
Преди взимането на хъски
Обучение на Сибирското хъски
Как да изберем име за хъскито?
Хранене
За родословието, татуировка и чип.
Спорт
Спорт - интересни линкове
Какво му трябва на едно хъски?
Разлики между Сибирското хъски и Аляският малмут
История на породата
Всеобщи заблуди да породата
Развъдници в страната
Развъдници отвъд океана
Развъдници в Европа
Здраве
WORLD & EURO DOG SHOWS
Изложби в България
Разходките
Анкети
Форум
Книга за гости
За контакти


Банер на сайта Полезни линкове Приятели на сайта Обяви - Бебета за продан

Здраве / Очни заболявания

Очни заболявания
23.10.07 15:09

Очни заболявания

Става дума основно за три предавани по наследство заболявания: наследствена/младежка катаракта, корнеална дистрофия и прогресивна ретинална атрофия.
Наследствената - младежка катаракта се изразява с помътняване на очите на младото куче още на около 3 месечна възраст. Тези катаракти се различават от не-наследствените, които засягат възрастни или остарели кучета. Катарактата води до отслабване на зрението или пълна слепота в някои случаи. Най-често срещаната при сибирското хъски се наблюдава в задния дял на лещата.
Корнеалната дистрофия засяга корнеята - външния прозрачен участък на очната ябълка. В повечето случаи при СХ заедно с това заболяване има ненормално събиране на липиди в чистата корнея на окото, което води до замъгляване или непрозрачност. СХ има склонност към дълбока стромална дистрофия, която включва натрупване на триглицериди. Наблюдава се също ануларна дистрофия във формата на поничковидно замъгляване в периферната корнея. Обикновено се забелязва при възрастни кучета и засяга по-често женските. Зрението рядко се засяга и не съществува ефективно лечение.
Прогресивната ретинална дистрофия засяга ретината, светлочувствителната вътрешна "подплата" на задната част на очната ябълка. СХ. страдат от уникална форма на ПРА, която се наблюдава само при тази порода и човека. Нарича се Х-linked PRA, тъй като се предава чрез ХХ хромозома на женската. Предизвиква загуба на нощното зрение, следвана от загуба на дневното зрение и евентуално слепота. Рецесивният ген е разположен в Х-хромозома на женската. Женски, които наследят дефектен ген от един родител и нормален от другия, не се разболяват сериозно. Те са носители с много слабо забележими ретинални дефекти и не губят зрението си. Мъжко кученце от женска-носител получава или дефектен, или нормален ген, зависи от това коят хромозома му се падне. Ако е с дефектен ген, кучето е засегнато от ПРА, тъй като мъжките носят хромозом ХY. Заболяването при мъжките води до загуба на зрението на възраст още дори около 5 месеца.


Колко разпространени са очните заболявания при СХ?
Наследствената катаракта е най-широко разпространена, следвана от корнеалната дистрофия и ПРА. Според статистиката, когато през 1999 г. в САЩ са били изследвани 1345 СХ, общо 107 от тях са имали наследствени катаракти (8%), общо 44 - корнеална дистрофия (3%) и 4 са били с ПРА (по-малко от 1%)
Какво трябва да се предприема, за да се прекъсне разпространението?
Всяко куче в развъдната програма трябва да бъде изследвано от оторизиран ветеринар. Това изследване трябва да бъде направено през годината, когато кучето ще се използва за разплод и в развъдна дейност се включват само кучета с нормални резултати. Не бива да се използват кучета в близко родство с такива, показали очни проблеми.
Прегледът се извършва с помощта на офталмоскоп и не е болезнен или мъчителен за кучето. Както и за тазобедрената дисплазия, ветеринарят е длъжен да сравни татуировъчният номер на кучето с този, изписан в родословието и да нанесе данните в съответна бланка, където записва и резултатите от прегледа. В последствие бланката се предоставя в клуба за породата, където получава номер и се завежда в регистър. Изследванията се извършват всяка година след навършването на най-малко едногодишна възраст, тъй като е възможно някои заболявания да се проявят в по-късна възраст.

Diagram of Canine Eyeball 


0.0855